1 2 3 4 5
 

Program

09.06.2017 / 19:30 - 21:30

PROMÍTÁNÍ SOUTĚŽNÍCH FILMŮ I.

Promítání filmů Reduta / velký sál / Uherské Hradiště

PROGRAM

1.  ZEMĚTŘESNÉ ROJE
ČR, 2017, 26 min, režie: Martina Spurná
Film nahlíží do tajemství procesů odehrávajících se pod zemí v krajině západních Čech. Co víme o tzv. zemětřesných rojích? Mohou být tyto malé otřesy hrozbou například pro vodní nádrže či lázeňské prameny, které se na tomto území nacházejí? Západní Čechy jsou díky výskytu zemětřesných rojů pro české vědce unikátní přírodní laboratoří. Uvidíte, jak se monitorují a zkoumají zemětřesné roje, i co vše se při nich odehrává.

2.  PROTRŽENÁ
ČR, 2017, 11 min, režie: Jan Vačlena

Dokumentární film o přípravě a stavbě přehrady na Bílé Desné a o její protržení před 100 lety.

3.  ZEKA PEKA / FUNNY BUNNY / LEGRAČNÍ KRÁLÍČEK
Chorvatsko, 2016, 2 min, režie: Marta Bregeš, Marija Nikolić, Lucija Majnarić

Malý králíček na jedné straně, na druhé sexy samička a mezi nimi rušná dálnice. Samozřejmě že králíček chce za samičkou. Úloha má jednoduché řešení. Naštěstí je tu zelený přechod.

4.  VDOVEC
ČR, 2016, 27 min, režie: Barbora Adamcová
Druhý díl z cyklu Vandrovali hudci na motivy PhDr. Jiřího Pajera. Snímek Vdovec Vás vtáhne do staré Strážnice na přelomu 19. a 20. století. Věnuje se především osudu ovdovělého otce dvou dětí, který se snaží vyrovnat se složitou situací. Byl natočen ve Strážnici Strážničany jako vyjádření lásky a úcty k malebnému rodnému kraji a jeho tradicím a historii.

5.  REGIO EMILIA VE ŠKOLCE SAFIRKA
ČR, 2017, 23 min, režie: Marek Veverka
Není mnoho školek v ČR, které by se inspirovaly italským programem Regio Emilia. Základním programem školky je dohoda, že děti budou seznamovány se světem kolem sebe prostřednictvím lidských aktivit, které poznávají prostřednictvím profesí svých rodičů, doplněných programem. Systém vychází z rozhodnutí rodičů Regio Emilia, že dětem je nutné poskytnout to nejlepší vzdělání, ale zároveň jim naznačit a dokázat, že jsou součástí života v lokalitě, kde žijí.

Samozřejmě že tento systém je v plném rozporu s praxí obvyklou zde v ČR - tady máte dítě a za 10 hodin si pro ně přijdu. Proto autoři snímku považovali za prospěšné natočit dokument o tomto zvláštním zaměření školky s její zakladatelkou.

6.  TETOVANÝ NÁMOŘNÍK
ČR, 2015, 19 min, režie: Pavel Jakeš
Co si představujete, že najdete na konci duhy? Ve filmu Tetovaný námořník na konci duhy najdete příběh, dobrodružství, možná i smysl života a smrti. 9letá Natálie utíká ze svého světa hledat dobrodružství. Potkává se se starým podivínem, který je i přes svoji výstřednost jediná možná cesta do říše fantazie. Ovšem kdo je starý a potetovaný podivín pro 9letou dívku? A co představuje pro jejího otce, který ji zrovna hledá?

7.  NAOZAJSTNÝ RYBÁR / OPRAVDOVÝ RYBÁŘ
Slovensko, 2017, 9 min, režie: Martin Valenta
Krátký dokumentární film o rybáři, který ryby víc chrání než loví. Ve filmu se střetávají témata, která pojednávají o životě ryb, o ochraně přírody, o vlivu znečištěného životního prostředí na životy ryb a na životy lidí, o souvislostech mezi životem ryb a životem lidí.

10.06.2017 / 09:30 - 11:30

PROMÍTÁNÍ SOUTĚŽNÍCH FILMŮ II.

Promítání filmů Reduta / velký sál / Uherské Hradiště

PROGRAM

1. VÝZNAM HOSPODAŘENÍ S VODOU V KRAJINĚ
ČR, 2016, 11 min, režie: Vladimír Přibyl
Poukázání na špatné hospodaření s vodou v krajině v době minulé. Ukázka jedné z možností ozdravení přírody.

2. ŽÍTKOVÁ - MIZEJÍCÍ?
ČR, 2017, 25 min, režie: Petr Baran
Proměny vesnice na moravských Kopanicích z pohledů stávajících i nových obyvatel. Dokument ale není o bohyních, pro které, o pověstech o nich, je teď v místě čilý turistický ruch.

3. RYBNÍKY NA KUTNOHORSKU
ČR, 2017, 17 min, režie: Vladimír Císař, Lenka Císařová
Kutnohorsko není typickou rybníkářskou oblastí, přesto se tyto vodní plochy staly samozřejmou součástí zdejší krajiny. Jejich význam stoupá se stále naléhavějším požadavkem na zadržování vody v krajině. Přitom roste také jejich estetická hodnota.

4. SBĚRATEL
ČR, 2016, 20 min, režie: Miroslav Šolc

Dokument o sběrateli, výrobci a restaurátorovi parních strojů.

5. KRAJINA V POHYBU
ČR, 2017, 26 min, režie: Martina Spurná
Krajina se stále se vyvíjí a dokáže mohutně odpovídat na změny, které v ní my lidé často necitlivě děláme. Film ukáže praktické příklady toho, jak se i zdánlivě nehybná krajina může pro nás stát hrozbou, a to často naším vlastním přičiněním. Film představuje, jak naši krajinu sledují čeští geologové a co vše z ní dokážou svým nebývale dlouhodobým a unikátním monitoringem vyčíst. Dotkne se tedy praktických situací reálně se dějících u nás v České republice.

6. NIC NEŽ NÁRODOPIS
ČR, 2014, 40 min, režie: Zdeněk Zvonek
Nic než národopis bylo heslo, životní krédo vynikajícího valašského muzikanta, pedagoga, folkoristy Milana Švrčiny (1927-1981). Dokument odhaluje jeho talent, nasazení a pohnutý život ve složité době, která se na něm podepsala. Byl pod dohledem StB, což zřejmě způsobila jeho role ve filmu Jaromila Jireše Žert. Přesto zůstal svůj. V dokumentu na něj vzpomínají význačné hudební folklorní osobnosti: Jarmila Šuláková, Jan Rokyta, Antonín Bařinka a herec Josef Somr. Dokument má i egologický podtext, auto bylo pro Švrčinu čertův vynále a proto maximálně využíval kolo...

10.06.2017 / 14:00 - 16:00

PROMÍTÁNÍ SOUTĚŽNÍCH FILMŮ III.

Promítání filmů Reduta / velký sál / Uherské Hradiště

PROGRAM

1. HORÁM TREBA ROZUMIEŤ / HORÁM JE POTŘEBA ROZUMĚT
Slovensko, 2017, 20 min, režie: Ľubor Patsch
Medailon Ing. Ladislava Milana z Demänovské doliny, záchranáře, lavinového specialisty, sportovce, horského vůdce, řezbáře, dlouholetého pracovníka Horské záchranné služby - Střediska lavinové prevence. Příběh člověka spojeného celým svým životem s tatranskou přírodou.

2. PATŘÍ ODPAD DO LESA?
ČR, 2016, 12 min, režie: Hana Smíšková, Kateřina Kincová
Mateřská školka Safirka v Brně Kohoutovicích je vedena v duchu programu uznávané italské výchovné školy Regio Emilia. To znamená, že děti jsou vedeny k mnoha aktivitám tak, aby se podílely na poznání světa kolem nich a zprostředkovaně jak programem návštěv ukázek lidských činností, ale také i prostřednictvím aktivit-profesí rodičů. V tomto případě jde o úklid lesa v okolí školky, které jistě vzbudí otázku, zdali malé děti jsou od toho, aby uklízely po dospělých, ale taková je naše společnost .…

3. BLÍZKÝ VESMÍR
ČR, 2016, 26 min, režie: Martina Spurná
Uvidíte, co svou silou dokáže Slunce a proč může být tato naše jediná životadárná hvězda pro nás zároveň i hrozbou. S předními českými odborníky na problematiku kosmického počasí odhalíme taje polárních září, s astronomy nahlédneme do dalekohledů pozorujících nejen Slunce, ale i potenciálně nebezpečné blízko Země letící planetky. Dokument poodhaluje nedávný pád meteoritu Čeljabinsk a ukazuje unikátní systém českých kamer, které pravidelně a s velkou přesností zachycují rychlé pády meteoritů a bolidů nejen na našem území.

4. PROTI NENÁVISTI
ČR, 2017, 5 min, režie: Dominik Machalík
Do bánovské školy chodí žáci z několika obcí. Hlavně ti z Bystřice pod Lopeníkem se nemají odedávna s Bánovjany v lásce a naopak. Učitel se je snaží přesvědčit, že nenávist je velmi nebezpečná lidská vlastnost. Poselství filmu: Ve světě je plno nenávisti a pokud se nedokážeme respektovat a mít rádi ani my, kluci ze dvou vesnic, kteří chodí do bánovské školy, jak se mohou domluvit všichni lidé, celá náboženství nebo státy světa? Pro lepší svět jsme něco udělali sami doma. Spálili jsme meče a začali se respektovat.

5. BLÁZEN A MOTÝL
ČR, 2016, 25 min, režie: Lubomír Hájek
Bláznivá se může zdát snaha jednotlivce zachránit jednu z posledních významných lokalit mizejícího druhu vzácného motýla, jasoně červenookého.

6. DOME, SLATKI DOME / HOME, SWEET HOME / DOMOVE, SLADKÝ DOMOVE
Chorvatsko, 2017, 2 min, režie: Sven Balen, Lara Šišak, Leon Malinović, Ana Pavlić, Gloria Petrlić, Sven Šimunac, Lucrecija Popec
Domov je místo v srdci, ať je to hrad na kopci nebo díra ve stromě. Film vznikl během jednoho dne na filmařské dílně. Tvůrci filmu jsou žáci základní školy a mají 13 – 14 let.

7. O KOVAŘINĚ RODU ŠVARCŮ
ČR, 2014, 16 min, režie: Jaromír Schejbal
Kovářské řemeslo se u Švarců dědilo po mnoho generací. Jen vnuk Jaroslav který o svých předcích barvitě vypráví, řemeslo nepodědil. Ale dokáže ledacos v kovárně předvést. Téměř vše, co jako kluk od svého táty či dědy okoukal...